ŽIVOTNÉ PROSTREDIE

„V dnešnej dobe by každý spôsob ochrany životného prostredia nemal byť zanedbateľný dôvod na zamyslenie!“

Životné prostredie je to najcennejšie, čo máme, pretože nám dáva kyslík, ktorý dýchame, poskytuje potravu, ktorú potrebujeme pre život, a vodu, bez ktorej by život na Zemi neexistoval.

V 21. storočí, keď sa kladie najväčší dôraz na ochranu životného prostredia, aby sme žili v čistejšom a krajšom svete, nachádzame medzery v ochrane životného prostredia tam, kde by sme ich nečakali. Priemyselné fabriky musia spĺňať tie najprísnejšie normy na ochranu životného prostredia, pravidelná emisná kontrola áut zabraňuje znečisťovaniu ovzdušia a aj napriek tomu sa životné prostredie stále znečisťuje! Nárast psov v domácnostiach zvyšuje množstvo psích exkrementov, ktoré je potrebné spracovať a odstraňovať, aby bolo životné prostredie čistejšie a život krajší. Preto je nemysliteľné, aby majitelia psov venčili svojich miláčikov len tak, na hocakom mieste!

 Pre zabránenie nekontrolovaného venčenia psov bola našimi odborníkmi vyvinutá

Dopad na životné prostredie

„Vedeli ste, že psie exkrementy patria do kategórie infikovaného a alergénneho odpadu a agentúra ochrany životného prostredia USA (EPA) klasifikuje psie exkrementy v rovnakej kategórii ako aj ropné škvrny?„

Pitná voda

Neriešenie problému so psími exkrementami má nepríjemný dopad na kvalitu životného prostredia. Bolo preukázané, že 20-30% baktérií v náhodných vzorkách vody pochádzali práve zo psieho odpadu.

Psie exkrementy obsahujú dusičnany, ktoré môžu spôsobovať eutrofizáciu vôd,  kontaminovať podzemné vody a tým ohrozovať kvalitu pitnej vody.

Aj keď si to mnohokrát neuvedomujeme, pitná voda patrí k najväčším bohatstvám sveta vôbec. Nie ropa, ale voda je to, čo by sme mali chrániť a vážiť si na tej najvyššej úrovni.

Globálne znečistenie životného prostredia dosahuje nebezpečné hodnoty. Ľahostajnosť preto nie je na mieste. Príroda už viac sama na to nestačí. Voda sa znečisťuje odpadom produkovaným ľudskou a psou populáciou oveľa rýchlejšie, ako je efektivita prirodzeného kolobehu čistenia.

Verejné priestranstvá

Pri každodennom zhone si často nestíhame uvedomiť, aké je naše životné prostredie znečistené. Chodievame relaxovať do parku, ale neuvedomujeme si, že je znečistený psími exkrementami. Chodievame po večerných uliciach a nevidíme, aké sú stĺpy verejného osvetlenia znečistené a poškodené psím močom.

Nielen so psími výkalmi, ale aj s močením je problém. Je ťažké kontrolovať, kde si pes uľaví, a moč s vysokým obsahom dusíka na sviežom zelenom trávniku zanecháva „mŕtve“ hnedé škvrny.

Ovzdušie

Treba si uvedomiť, že aj keď nevstúpime do psieho exkrementu, neznamená to, že neprichádzame do kontaktu s baktériami, ktoré sa v ňom nachádzajú.

Štúdie vzoriek vzduchu v Clevelande v štáte Ohio, Detroite a Michigane ukázali, že 10-50% baktérií vo vzduchu pochádzajú zo psích exkrementov.

Nekontrolované venčenie má nepriaznivý vplyv na životné prostredie, a to tým, že nepozbierané psie exkrementy, resp. zvyšky po ich nedôslednom zbieraní, sú vysušované. Pri kosení sú ako mikroskopické častice spolu s prachom rozvírené do ovzdušia a môžu sa dostať cez otvorené okná aj do vyšších častí obytných domov a pôsobia ako alergény.

Chceme žiť v peknom a zdravom prostredí, kde to nesmrdí a kde sa nemusíme báť poprechádzať po trávniku alebo rozprestrieť si spolu s deťmi deku pod stromom. ECO DOG TOILET poskytuje riešenie. Pes sa vyvenčí v ECO DOG TOILET STANICI a neznečistí tak okolité prostredie.

Zdravie a šírenie chorôb

Zdravie je to najdôležitejšie, čo máte, a preto je veľmi dôležitá jeho ochrana. Zdravie nielen Vás, Vašich detí, ale aj Vášho psa. Žijete v spoločnosti a musíte rešpektovať aj potreby iných. Čistota a krása prostredia je veľmi dôležitá pre kultúrnu a zdravú spoločnosť, ku ktorej patríte. Psie exkrementy môžu obsahovať rôzne cudzopasníky (pásomnice, hlísty, …) a spôsobovať choroby aj napriek tomu, že psa chováte v čistote!

Šírenie chorôb

Neodstránené psie exkrementy plné baktérií, vajíčok, endoparazitov, vírusov a plesní sa vplyvom tepla vysušujú a menia na prach, čomu napomáhajú kosačky počas kosenia verejných priestranstiev. Vírením vzduchu sa dostáva do dýchacích ciest človeka a môže pôsobiť aj ako alergén. Takýto prach sa po zvírení dostane aj cez otvorené okná do vyšších častí bytových domov, alebo sa prenáša psami, či na topánkach ľudí a pod.

Niektoré z chorôb prenosných zo psa na človeka

  • Besnota – u človeka sa prejavuje najprv ako klasická chrípka, ktorej priebeh sa stupňuje a negatívne ovplyvňuje nervovú sústavu. Besnota patrí medzi nevyliečiteľné choroby.

  • Leptospiróza – začína horúčkou, ktorá prechádza do bolesti brucha, hrudníka a obličiek, až po oslabenie celého imunitného systému a psychického stavu.

  • Tularémia – náhly začiatok, prudký vzostup horúčky, bolesti v krížoch a vo svaloch končatín, zdurenie regionálnych lymfatických uzlín. Nebezpečný je prechod do chronickej formy s novými a novými vzplanutiami.

  • Listerióza – môže poškodiť rôzne orgány tela, preto sa ochorenie môže prejavovať rôzne, s klinickými príznakmi postihnutia centrálneho nervového systému (meningitída, encefalitída), hnačky, infekcie močových ciest či angína, v najťažších prípadoch aj ako ťažké smrteľné ochorenie.

  • Toxokaróza – škrkavka – larvy migrujú hlavne do pečene a vyvolávajú celú škálu príznakov: teplota, únava, bolesti kĺbov, brucha, svalov, zdurenie lymfatických uzlín, kožné exantémy, zdurenie pečene…

  • Salmonelóza – hnačkové ochorenie, ktorého pôvodcom je baktéria Salmonela enteritidis. Najzraniteľnejšou skupinou sú malé deti, ktoré sa infikujú pri hraní sa v piesku. Ochorenie sprevádzajú vodnaté hnačky, vysoké teploty a bolesti hlavy.

Odhaduje sa, že 1 gram psieho exkrementu môže obsahovať 23 miliónov fekálnych koliformných baktérií, o ktorých je známe, že spôsobujú kŕče, hnačky, črevné ochorenia a vážne ochorenia obličiek u ľudí. Môže taktiež spôsobovať kampylobakteriózu, e. coli, giardiu, parvovirózu, pásomnice či kokcídie.

Takže ak nezdvihneme psí exkrement zo zeme, spôsobíme tým, že niektoré z týchto baktérií sa môžu udržiavať v pôde celé roky!